SV dnešní době se stále více lidí rozhoduje pro život v mobilním domě. Jeho umístění na pozemek ale nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Před pořízením mobilheimu je proto nezbytné, abyste si zjistili všechny podmínky, které s umístěním souvisí a vyřídili si patřičnou legislativu. Potřebujete pro celoroční mobilní dům stavební povolení? A jak je to s dalšími požadavky? To vše se dozvíte v tomto článku.
Při svém hledání se můžete setkat se dvěma termíny: stavba a výrobek plnící funkci stavby. Klasická stavba vzniká přímo na pozemku, kde také i nadále zůstane. Výrobek plnící funkci stavby vzniká u výrobce a následně je přemístěn určený pozemek. Zákon však uvádí, že pokud výrobek plní funkci stavby, je za stavbu považován. Tyto termíny jsou tedy rozličné, ale ve výsledku to pro vás znamená, že i mobilní dům je považován za stavbu. Návštěvě úřadů se tedy nevyhnete a současně se ani nevyhnete požadavkům na stabilitu, požární bezpečnost, ochranu životního prostředí, větrání, mechanickou odolnost a dalším.
V prvé řadě je důležité si uvědomit, že pravidla pro umístění mobilního domu se mohou lišit v závislosti na místě, na kterém se pozemek nachází. V některých případech může být nezbytné získat povolení od místních úřadů, které mohou mít specifické požadavky například pro materiály či velikost mobilního domu. Obecně si však před návštěvou úřadu připravte dokument s názvem Oznámení o záměru v území. Tento dokument slouží jako žádost o vydání územního souhlasu. Součástí dokumentu musí být také doklad o vlastnictví pozemku.
Dále si připravte dokumentaci s půdorysným řešením daného mobilního domu a plán s místem umístění na vašem pozemku. V každém případě je nutný i řez domkem a jeho materiálová specifikace.
Dle zákona by měl být mobilní dům povolen v rámci zjednodušeného sloučeného stavební a územního řízení (územní souhlas a ohlášení stavby). Nezapomínejte také, že pokud budete chtít umístit dům blíže než dva metry od hranice sousedního pozemku, musíte zažádat o výjimku z odstupových vzdáleností. V neposlední řadě je vhodné si obstarat i souhlas veřejné a dopravní infrastruktury. Souhlas vlastníka dopravní infrastruktury je nutný ve chvíli, kdy se zároveň s umístěním domu provádí vjezd na pozemek. Dále je nutný souhlas správců technické infrastruktury, pokud má dojít k napojení na technickou infrastrukturu.
Úřad má 60 dní na vyřízení vaší žádosti. Po odsouhlasení žádosti už můžete začít bydlet. Mobilní dům nepodléhá kolaudaci a zároveň ho nemusíte zapisovat do katastru nemovitostí.
Na závěr doporučujeme nikdy neumisťovat dům nelegálně. Pokud ho umístíte a budete využívat v rozporu s předpisy, může vám stavební úřad udělit pokutu nebo dokonce nařídit odstranění stavby.